Η Εθνική Γυναικών θριάμβευσε στην πρεμιέρα του Eurobasket (video)

0
ΚΟΥΠΕΣ 1821-2021

Η Εθνική Γυναικών έβαλε «βόμβα» στο Eurobasket με το καλημέρα, αφού με εντυπωσιακό μπάσκετ κυριάρχησε της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Σερβίας (69-60) και πήρε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του ελληνικού, γυναικείου μπάσκετ. Από την κλήρωση κιόλας, κανείς δεν είχε «σημαδέψει» αυτό το ματς. Η Σερβία είναι το «μεγαθήριο» του τουρνουά και ελάχιστοι πίστευαν ότι η Ελλάδα θα της βάλει δύσκολα. Κι όμως, οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά διέψευσαν τους πάντες με σπουδαία εμφάνιση και πήραν τεράστια νίκη στην πρεμιέρα του τουρνουά, βάζοντας σαφείς βάσεις πρόκρισης στην επόμενη φάση. Επόμενο παιχνίδι με την Σλοβενία το Σάββατο (17/6, 19:00).
Με… πατημένο γκάζι μπήκε στο παρκέ η ελληνική ομάδα. Αφού κράτησε τις Σέρβες χωρίς πόντο για 3:30, έχτισε γρήγορα προβάδισμα (0-6), ενώ οι Σπανού και Καλτσίδου οδηγούσαν επιθετικά για το +9 (5-14, στο 7΄). Τελικά, η πρώτη περίοδο έκλεισε με σκορ 11-19.

Με καλάθι της Σπανού, η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (15-26, στο 13′), αλλά η Σερβία αντέδρασε με σερί 6-0 (21-26, στο 16′). Η Ελλάδα έφτασε ξανά στο +10 (25-25), αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με +5 (30-35).

Οι Σέρβες κατάφεραν να βρουν τα πρώτα εύστοχα σουτ πίσω από τα 6.75, στην τρίτη περίοδο, και έτσι πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Τα καλάθια της Μάλτση δεν ήταν αρκετά και η Ντάμποβιτς με δύο μαρκινά σουτ «έγραψε» το 51-50. Πάντως, η Σπυριδοπούλου είπε την τελευταία λέξη του τρίτου δεκαλέπτου για το 51-53.

Οι Ελληνίδες μπήκαν με περίσσιο πάθος στην τέταρτη περίοδο και η Νικολοπούλου ευστόχησε σε «μεγάλο» τρίποντο για το 53-62. Η Καλτσίδου διαμόρφωσε, με δύσκολο γκολ-φάουλ, το 56-67 και από εκείνο το σημείο τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει με την Εθνική να φτάνει στη σπουδαία νίκη με 60-69.